Elming: Tanker fra torsdag. Velkommen i 60-60 klubben

0

Efter to vilde torsdagskampe i træk, der begge sluttede med en kæmpe overraskelse, så overlod LA Chargers ingenting til tilfældighederne torsdag nat.

Det er vist ikke nogen hemmelighed, at jeg er Vikings-fan, så de næste linjer bliver skrevet med et blødende lilla hjerte.

Chargers vandt 37-10 over Minnesota Vikings i en kamp, hvor der var klasseforskel på de to mandskaber. Chargers puntede ikke en eneste gang, hvilket er første gang, de har præsteret det siden 2021.

Jørgen Herbert var skarp

Dengang DR havde monopol, og der kun var én tv-kanal i Danmark havde statsradiosymfonien en kommentator, der hed hed Jørgen Herbert. Han ville være stolt af sin næsten navnebror Justin Herbert, der kastede tre touchdowns og generelt bare havde styr på alt, Minnesota Vikings kom med.

Samlet set ramte Herbert på 18 af 25 kast for 227 yards. Samtidig løb han selv for 62 yards, og han var ikke den eneste, der havde succes mod et hullet forsvar.

Backup-backup-runningback Kimani Vidal løb for 117 yards og scorede et touchdown. Det var Vidals anden 100-yard kamp på tre uger, efter han fik tjansen med skader til både Najee Harris og Omarion Hampton. Før det var hans karriere bedste 34 yards i en kamp.

Young Guns

Det var de unges aften for Chargers. Herberts første touchdown kastede han til rookie Oronde Gadsden II, det andet til sidste års rookiekomet Ladd McConkey, og det tredje til rookie Tre Harris.

McConkey greb 6 bolde for 88 yards, mens Oronde Gadsden II (søn af den tidligere NFL-stjerne af samme navn) greb alle de fem bolde, der kom i hans retning for 77 yards.

That was then, this is now…

Sidste år tabte Vikings tre kampe hele grundspillet. Nu har de tabt fire i år. En af grundene er et hav af skader, der præger begge sider af holdet.

Den offensive linje har kun én starter tilbage fra det, der skulle have været en meget stærk enhed, og den lappede linje havde det meget svært mod Khall Mack og co. Vikings to runningback-stjerner Aaron Jones og Jordan Mason blev holdt til 18 yards tilsammen, og quarterback Carson Wentz blev sacket fem gange.

Wentz spillede kampen med en dårlig skulder, en dårlig albue og slog sin hånd undervejs, og han starter kun fordi første-quarterback JJ McCarthy selv er skadet. Rookie Max Brosmer kom ind til sidst (og Vikings angreb så faktisk bedre ud med ham ved roret).

Også forsvaret er hårdt ramt og er en skygge af sidste års giftige enhed. Vikings kan ikke stoppe løbet, de er nummer 24 i NFL i tilladte rushing yards pr. kamp og nummer 25 i tilladte yards per kast i denne sæson.

60-60 klubben

I de sidste 52 år har der kun været ét medlem af 60-60-klubben i NFL, men den klub fik et nyt medlem torsdag aften.

Chargers headcoach Jim Harbaugh har nu 60 sejre som quarterback i NFL og 60 sejre som cheftræner. Og det er kun legenden Norm Van Brocklin, der har præsteret det før Harbaugh.

Selvom vi har set masser af quarterbacks, der efter karrieren på banen ender som headcoach, så har grænsen på 60 sejre været svær at nå, men nu er Harbaugh der. Han vandt 44 kampe i spidsen for 49ers og torsdag nat fik han sin sejr nr. 16 for Chargers.

HoldGrundspilletÅr
San Francisco 49ers44-19-12011-14
Los Angeles Chargers16-92024-25

I sin tid som quarterback spillede Harbaugh primært for Indianapolis Colts og Chicago Bears, men var også omkring Ravens, Lions, Panthers og sågar San Diego Chargers, hvor han spillede i 1999-2000.

Næste uge

Nu kan begge hold se frem til halvanden uges pause inden næste kamp. Og der er stor forskel på sværhedsgraden af næste opgave.

Chargers (5-3) skal et smut til Tennessee for at møde Titans (1-6), mens Vikings (3-4) skal til Detroit for at møde de brandvarme Lions (5-2).