Fem linjer – Vigtige AFC-Topbrag

    0

    Der er to vigtige opgør på tapetet søndag, hvor Bills, Chiefs, Ravens og Steelers spiller internt i to kampe, der kan have store slutspilsimplikationer

    Når slutspilssprogrammet skal fastlægges kigger man først og fremmest på seedning. Hvilket hold er “bedst” og hvilket hold er dårligst. Men når man ikke kan adskille to hold, som har vundet samme antal sejre, så man i stedet kigge på resultatet af de indbyrdes opgør.

    Derfor kan søndagens opgør mellem Steelers-Ravens og Bills-Chiefs få afgørende betydning for, hvem der spiller hvor og hvornår, når de skal spilles playoff-football i januar.

    Derudover er der nye ansigter på nogle af trænerbænkene og så er der glædeligt gensyn med spillere, der har fået taget starterrollen fra dem, for så at få den igen.

    Lad os få kigget på kampene!

    Bears – Packers kl 19.00

    Bears er inde i en elendig stime med tre nederlag i de tre seneste kampe. Senest lavede man blot tre point mod Patriots i et 3-19 nederlag og det kostede den offensive koordinator Shane Waldron jobbet. 

    Nu er det Thomas Brown, der leder angrebet, hvilket forhåbentligt får Bears-angrebet i gang igen. 

    De har brug for alle kræfter mod Jordan Love og Packers, der kommer veludhvilede fra bye week. Packers har vundet 10 af de seneste indbyrdes opgør og 25 af de seneste 28. En del af det skal selvfølgelig tilskrives Aaron Rodgers, men det er Packers, der har overtaget i det her matchup. 

    Lions – Jaguars kl 19.00

    To katte på vej i hver sin retning. Detroit Lions ligner mere og mere et sikkert bud på en NFC-deltager i dette års Super Bowl, mens Jaguars flyder identitetsløst rundt i bunden af AFC og vel har mere fokus på lørdagskampene (College) end søndagens. 

    Jared Goff har været mere Jared GOD, men modsat ham bliver det ikke det tidligere førstevalg Trevor Lawrence. Jaguars må nemlig undvære quarterbacken for anden kamp i streg. 

    Læs også: 10 Svar vi leder efter i 11. spillerunde

    I hans sted spiller Mac Jones, og Detroit bør derfor være foran med 50 point inden pausen. 

    Hvis Lions vinder, er det deres bedste start (10 kampe) på en sæson siden 1934! 

    Titans – Vikings kl 19.00

    Titans fik Will Levis tilbage fra skade i sidste uge, hvor han spillede hele kampen mod Los Angeles Chargers. 

    Han er ikke at finde på skadeslisten, som Titans har publiceret i den forgangne uge, og derfor må han forventes at være helt klar til kampen mod Vikings. 

    Her kommer han under gevaldig beskydning fra Vikings defensive koordinator Brian Flores, som blitzer som en gal. 

    Det er ligaens 6. mindst produktive hold (17.4 point pr kamp) mod ligaens 3. mest produktive forsvar (tillader 17,4 point pr kamp). 

    Dolphins – Raiders kl 19.00

    Las Vegas Raiders har ikke sat en fod rigtigt siden sejren over Cleveland Browns i fjerde spillerunde og da holdet led det femte nederlag på stribe, kostede det hoveder. Derfor rejser Raiders til Miami med ny offensive koordinator, ny træner til den offensive linje og med Gardner Minshew som startende quarterback.. Igen.

    For Dolphins er der stadig en lille chance for, at de kan snige sig med i slutspillet på trods af deres tre sejre i ni kampe. De skal til at samle nogle sejre sammen – og så er det rart at møde Raiders og Patriots i de kommende to kampe

    Patriots – Rams kl 19.00

    Der kommer til at være krig i skyttegravene uanset hvilket hold, der har bolden. 

    Rams har – lidt under radaren – en af ligaens bedste defensive linjer, hvor den kommende vinder af defensive rookie of the year  i øjeblikket har tredjeflest sacks på Rams defensive linje. 

    Patriots har tilladt 32 sacks i år, hvilket kun tre hold har gjort værre. 

    Omvendt stiller Rams formentlig med tredjevalget på højre tackle, og Patriots har lige sacket Caleb Williams ni gange i sidste spillerunde. 

    Saints – Browns kl 19.00

    Saints har et godt kendskab til quarterback Jameis Winston, som for tredje gang er udpeget som starter for Browns. 

    Og tallet 3 er lidt symbolsk for Winston, som kastede tre touchdowns i sin første start mod Baltimore, hvorefter han kastede tre interceptions mod Los Angeles Chargers. 

    Winston tilbragte tre sæsoner hos Saints, efter at han havde spillet mod dem i fem år som starter for Tampa Bay. Så Saints-forsvaret kender ham og hans tendenser til fulde. 

    Jets – Colts kl 19.00

    Anthony Richardson får igen lov at starte som quarterback for Colts, og Joe Flacco må tilbage på bænken. Det unge talent havde en hård start på sæsonen, hvor færre end 45% af hans 133 kast blev grebet af en medspiller. 

    Læs også: Colts skifter quarterback… Igen!

    Modsat Richardson står Aaron Rodgers, som måtte ud i tackleøvelser, hvis man skal tro journalisten Rich Cimini fra ESPN. Efter Cardinals-ydmygelsen, hvor Jets blev sendt hjem fra ørkenen med en 31-6 lussing og hvor holdet missede 20 tacklinger, har den midlertidige træner Jeff Ulbrich sat hele holdet til at øve tacklinger. Det er nok desværre kun løsningen på et af mange Jets-problemer. 

    Steelers – Ravens kl 19.00

    Lamar Jackson kom ind i ligaen i 2018, og spiller derfor mod Steelers to gange om året. Jackson har dog kun spillet fire af de potentielle 12 opgør, og i fire opgør er det blevet til én sejr. 

    Jackson har altså flere MVP-titler end sejre mod divisionsrivalen. 

    Og det står absolut ikke skrevet i sten, at Ravens løber med sejren på søndag, hvilket folk nok havde forudsagt inden sæsonen. Steelers har været gode i år, hvor specielt forsvaret har været fænomenalt, og så har angrebet fundet et nyt gear med Russell Wilson under center. 

    Det er tæt på at være rundens bedste kamp, og det med afstand den bedste blandt de tidlige.