
Selvom det meste af snakken i Indianapolis har gået på en ny quarterback til at konkurrere med Anthony Richardsson i løbet af 2025, har Colts’ sportsdirektør, Chris Ballard, valgt at prioritere forsvaret i første omgang.
Det blev ikke bare til én, men to store tilføjelser til forsvaret i går hos Colts, da markedet åbnede op mandag eftermiddag dansk tid.
Både cornerbacken Charvarius Ward og safetien Camryn Bynum skal fra næste sæson tørne ud for Shane Steichens mandskab.
Ward kommer til holdet efter tre år i San Francisco 49ers, hvor han var en vigtig hjørnesten hos en af ligaens allerbedste forsvarsenheder. Blandt andet var han med til at føre holdet til Super Bowl 58 i 2023, hvor han samme år blev udtaget til Pro Bowlen og var en del NFL’s All Pro andethold.
Dog stod det efter 2024-sæsonen ret klart, at han ikke længere ønskede, at spille hos 49ers. I oktober mistede Ward sin kun etårige datter efter længere tids kamp med en hjertesygdom, hvilket efterlod et kæmpe traume hos familien Ward. Pludseligt blev San Francisco og Californien et synonym med det traume, hvorfor han og familien ønskede at finde et nyt sted at kalde sit hjem.
Det hjem bliver nu Indianapolis. Her har Ward skrevet under på en treårig aftale med Colts til cirka 410 mio. danske kroner (60 mio. amerikansk dollars), hvoraf knap 240 mio. kroner (35 mio. dollars) er garanteret.
Colts’ nye “dansemester”
Bag Ward, JuJu Brents, Kenny Moore og de andre cornerbacks er der også kommet forstærkninger.
Colts har nemlig sikret sig den tidligere Vikings-safety Camryn Bynum på en fireårig kontrakt til 410 mio. kroner (60 mio. dollars), hvor lige over halvdelen er garanteret.
Bynum kommer til efter et gennembrudsår, hvor han var en vigtig brik i Brian Flores’ solide forsvar, der førte ligaen i både interceptions og pass deflections. Her greb Bynum selv tre interceptions og lavede ti pass deflections – begge dele var en personlig NFL-rekord for den 26-årige safety.
Dog var det noget helt andet, som han i 2024 blev kendt for af hele NFL-verdenen. I forlængelse med de mange interceptions, som holdet fremtvang, orkestrerede Bynum gang på gang en ny, kreativ og ekstremt veludført jubelscene, der uge efter uge gik viralt.
Alt fra musikeren Usher til den olympiske breakdancer Raygun blev imiteret af Bynum i flotteste stil, men om NFL’s nye dansemester har flere dansetricks i ærmet, når han fra den kommende sæson skal tørne ud for Colts, bliver spændende at følge med i.
Husk, at du kan følge med i alle handler lige her.







