
San Francisco 49ers har hentet en velkendt profil tilbage til holdet.
DeForest Buckner vender tilbage til Californien, efter at Indianapolis Colts har sendt ham til 49ers i bytte for et fjerderundevalg i 2027-draften. Handlen kommer, mens Colts er i gang med en større oprydning i truppen frem mod NFL’s trade deadline.
Læs også: Colts sender Quentin Nelson til Seattle
DeForest Buckner blev oprindeligt valgt som nummer syv i 2016-draften af San Francisco 49ers, hvor han hurtigt etablerede sig som en af holdets vigtigste defensive profiler. Efter fire sæsoner i San Francisco blev han dog sendt til Indianapolis Colts i marts 2020 i bytte for et førsterundevalg.
Nu vender den 32-årige defensive tackle tilbage til den klub, hvor NFL-karrieren begyndte.
49ers forstærker en skadesplaget defensiv linje
San Francisco har i denne sæson været hårdt ramt af skader på den defensive linje, og tilføjelsen af Buckner skal give holdet et vigtigt løft frem mod resten af sæsonen.
Holdets store defensive profil Nick Bosa har blot spillet to kampe i 2026-sæsonen, mens flere andre spillere på den defensive linje også har døjet med skader. Det har gjort behovet for forstærkninger tydeligt, selv om 49ers har fået en flot start på sæsonen.
Buckner kommer med masser af erfaring og dokumenteret produktion. I sine første syv kampe for Colts i 2026 noterede han sig for 31 tacklinger og fire sacks. Han forventes derfor at kunne bidrage med det samme og give San Francisco en mere slagkraftig defensiv linje.
49ers har vundet seks af sæsonens første syv kampe og ligger i toppen af NFC West. Med Buckner tilbage i folden styrker holdet sine muligheder for at konkurrere om både divisionstitlen og en plads i Super Bowl.
Colts samler draftvalg efter skuffende sæsonstart
Mens 49ers forstærker truppen med henblik på at gå efter mesterskabet, bevæger Colts sig i den modsatte retning.
Indianapolis har fået en skuffende start på sæsonen og står med en rekord på 2-5. Samtidig blev general manager Chris Ballard fyret i sidste uge, og klubben er nu begyndt at handle profiler væk for at samle draftkapital til fremtiden.
Handlen med Buckner indbringer et fjerderundevalg i 2027-draften. Sammen med handlen, der sendte Nelson til Seattle, har Colts dermed sikret sig yderligere valg til de kommende drafts.
Colts står samtidig uden et førsterundevalg i 2027, efter at det tidligere blev sendt til New York Jets. Derfor bliver de ekstra valg vigtige for den kommende sportslige ledelse, der skal forsøge at bygge et konkurrencedygtigt hold op igen.
Buckner har ellers været en central del af Colts’ forsvar gennem de seneste sæsoner. I sine syv sæsoner i Indianapolis nåede han 47 sacks, 122 quarterback hits og 63 tacklinger for tab af yards i 95 kampe.
Han blev desuden udtaget til Pro Bowl i både 2021 og 2023, mens han i 2020 blev valgt til 1st Team All-Pro.
Et gensyn med store forventninger
For 49ers er handlen en mulighed for at hente en velkendt spiller tilbage, som allerede kender organisationen. Buckner var en vigtig del af det hold, der nåede Super Bowl efter 2019-sæsonen, inden han blev sendt til Indianapolis året efter.
Nu får han muligheden for at hjælpe San Francisco med endnu et mesterskabsforsøg.
NFL’s trade deadline falder den 10. november, og med Indianapolis’ kursændring er det ikke utænkeligt, at flere profiler kan blive involveret i handler, inden fristen udløber.










