Runningback-legende skal hjælpe Deion Sanders

0

Hall of Fameren Marshall Faulk skal være runningback træner for Deion Sanders’ collegemandskab, Colorado Buffaloes.

Han er anerkendt som en af de bedste og største spillere på runningback-positionen i NFL-historien.

I 12 sæsoner i perioden fra 1994 til 2005 var Marshall Faulk blandt de aller bedste, ikke bare runningbacks, men spillere i hele ligaen. Men siden han i 2007 endegyldigt gik på pension, har der været stille fra den 52-årige legendes side. Modsat så mange andre store spillere valgte han ikke at begive sig ud i trænergerningen – lige indtil nu.

Faulk er nemlig blevet hevet ind som runningback træner for collegeholdet Colorado Buffaloes, der er trænet af en anden Hall of Famer – Deion Sanders.

Det sker efter en sæson, hvor Buffaloes kun leverede 2,5 yards per løb og sølle 65,2 løbeyards per kamp. Dermed var holdet det klart ringeste hold til at løbe bolden i deres division, Big 12, da de næst dårligste hold løb 3,7 yards per løb og 106,6 løbeyards per kamp – begge dele må siges at være markant bedre, end hvad Deion Sanders’ mandskab præsterede.

Dog var det et hold, der excellerede klarest i kastespillet, hvilket også førte dem til ni sejre på 13 kampe, men uden stjernequarterbacken Shedeur Sanders fra næste sæson af, er det tid til at få oprustet og stabiliseret løbeangebet.

En af de største

Selvom Faulk ikke har tidligere erfaring med at træne på professionelt niveau, er det alligevel lidt af en stjerne, som er kommet til bjergstaten.

Han spillede først fem sæsoner for Indianapolis Colts, hvor han både vandt årets offensive rookie i sin debutsæson og blev udtaget til Pro Bowlen tre gange samt tre udnævnelser til All Pro andetholdet.

Efterfølgende tog han skridtet vest på, da han valgte at tørne ud for St. Louis Rams i syv sæsoner. Her blev han en del af det frygtindgydende angreb med navnet “The Greatest Show on Turf”, hvor han både var en stor del af det ekstremt farlige kasteangreb og var en ren enmandshær i løbet. Det førte en MVP-titel af sig i 2000, og i perioden fra 1999 til 2001 vandt han årets angrebsspiller alle årene og kom naturligvis på All Pro førsteholdet alle årene.

Læs også: Her er de nye medlemmer af Hall of Fame

Selvom der aldrig har været tvivl om Faulks evner i løbet, vil det alligevel altid være i kastespillet, hvor han primært skilte sig ud.

Den 52-årige legende lavede hele 6875 gribeyards på sine 12 år i NFL, hvilket stadig er flest af alle runningbacks i NFL’s historie. Samtidigt er hans 36 gribetouchdowns næstflest – kun overgået med én af Johnny McNally.

Samtidigt har han på nuværende tidspunkt henholdsvis 12. flest og niende flest løbeyards og løbetouchdowns i NFL’s historie, og han er indehaver af et hav af rekorder såsom at være den eneste spiller til at opnå over 12.000 løbeyards og 6.000 gribeyards i løbet af karrieren samt flest sæsoner i streg med minimum 2000 samlede yards (4).