Billetskandale: Flere end 100 spillere straffet

0

NFL har straffet mere end 100 spillere, som solgte deres kampbillet til Super Bowl LIX til overpris, hvilket er i strid med ligaens regler.

Ifølge avisen The New York Times har NFL uddelt bøder til flere end 100 spillere, som har forbrudt sig mod ligaens reglement.

Spillerne har efter sigende solgt deres kampbillet til Super Bowl LIX, som de har haft ret til at købe til normal udbudspris via NFL, til overpris på sortbørsmarkedet. Det er selvsagt i strid med ligaens regler.

På baggrund af billetskandalen har NFL udsendt en advarsel til alle klubber, som forklarer reglerne og beskriver, hvordan de er blevet brudt i forbindelse med Super Bowl LIX.

Det skulle fremgå af advarslen, at spillerne, som har forbrudt sig mod ligaens regler, skal betale halvanden gange prisen af kampbilletten i bøde. Derudover får spillerne ikke mulighed for at tilegne sig kampbillet til de næste to Super Bowls, der spilles i henholdsvis San Francisco og Los Angeles.

Reglerne, som er indgået med spillernes seneste overenskomst, tilskriver, at hver eneste spiller har ret til at købe to billetter til den forestående Super Bowl til den officielle udbudspris.

Læs også: Philadelphia Eagles har fået deres Super Bowl-ringe