Justin Herbert spares i uge 18

0

Los Angeles Chargers har besluttet at hvile Justin Herbert, når de møder Denver Broncos i den 18. og sidste spillerunde af grundspillet.

Justin Herbert kan omsider se frem til et tiltrængt hvil. Det står klart efter, at Los Angeles Chargers ikke længere kan overhale Denver Broncos i kampen om AFC West, og derfor ikke har det store at spille for i 18. spillerunde af grundspillet.

I stedet får Trey Lance en sjælden mulighed fra start, når Los Angeles Chargers møder netop Denver Broncos i grundspilsafslutningen.

Beslutningen skal ses i lyset af, at Justin Herbert har tilbragt størstedelen af 2025 bagved en vakkelvorn offensiv linje, som har manglet Joe Alt og Rashawn Slater i store dele af sæsonen.

Samlet set har Justin Herbert taget hele 54 sacks i sæsonen, hvilket er suverænt flest i en enkeltstående sæson i hans karriere.

Derudover måtte Justin Herbert opereres, efter at han brækkede sin venstre hånd i november-måned.

Ikke desto mindre har Justin Herbert spillet en fremragende sæson. Selvom han har været under et konstant pres, så har han kastet 3.727 yards, 26 touchdowns og relativt beskedne 13 interceptions.

Justin Herbert har også vundet fire af fem kampe, hvor han har taget flere end fem sacks i de enkelte opgør.

Hans afløser Trey Lance blev oprindeligt valgt med det tredje valg i første runde af 2021-draften af San Francisco 49ers. Lance formåede slet ikke at leve op til forventningerne, og efter en skadesplaget debutsæson blev han hurtigt overhalet af Brock Purdy i San Francisco.

Læs også: Her er kampprogrammet for grundspilsfinalen