Omar Khan fortsætter med at styrke sin position i Pittsburgh. Senest har den 48-årige general manager indgået en treårig kontraktforlængelse med Steelers.
Pittsburgh Steelers og Omar Khan har givet håndslag på en treårig kontraktforlængelse, som holder Khan i Pittsburgh til og med 2028-sæsonen.
Omar Khan overtog tøjlerne i den sportslige ledelse tilbage i 2022, men han har arbejdet for Steelers siden 2001. Således var Khan også en del af staben i Pittsburgh, da Steelers vandt sin seneste Super Bowl-titel tilbage i 2008-sæsonen.
Siden Omar Khan afløste Kevin Colbert som general manager for tre år siden, har Steelers vundet 29 af 51 mulige kampe i grundspillet. Steelers har også kvalificeret sig til slutspillet to gange under Khans lederskab, men de har endnu ikke klaret sig videre fra Wild Card-runden.
I år har Omar Khan slået flere bemærkelsesværdige handler af, som skal sikre, at Steelers igen kan kvalificere sig til slutspillet og bryde med Wild Card-forbandelsen.
Dertil har Pittsburgh Steelers hentet den levende legende Aaron Rodgers ind som ny quarterback, mens George Pickens er blevet erstattet med DK Metcalf og Jonnu Smith. Derudover er Minkah Fitzpatrick blevet smidt på porten til fordel for Jalen Ramsey.
Læs også: Steelers og Dolphins bytter stjerner




