
Derrick Henry nyder tilværelsen i Baltimore og den 31-årige runningback fortæller nu, at han ønsker at slutte sin karriere hos Ravens.
Ravens og Eric DeCosta ramte plet, da de hentede Derrick Henry til Baltimore forud for 2024-sæsonen. Henry leverede én af sine foreløbigt bedste sæsoner som professionel, da han løb for næstflest yards (1.921 yards) og scorede flest touchdowns (16) i NFL.
Hovedpersonen selv har også nydt sin første sæson hos Ravens, og han er indstillet på, at Baltimore bliver det sidste stop på hans vej til football-udødeligheden i Canton, Ohio.
I et interview med netmediet The Athletic udtaler Derrick Henry bl.a.: “Jeg elsker Baltimore, og jeg ønsker at afslutte min karriere her med Ravens”.
Derrick Henry skrev under på en toårig aftale med Baltimore Ravens, som potentielt kan løb op i cirka 86 mio. danske kroner ($16). Selvom Derrick Henry efterhånden er oppe i football-alderen, så er forventningen, at han også kan og vil spille videre efter 2025-sæsonen, og i givet fald skal han indgå en kontraktforlængelse med Ravens for at kunne fortsætte sin karriere i Baltimore.
Den 31-årige superstjerne blev oprindeligt valgt af Tennessee Titans i anden runde af 2016-draften. Siden da har Derrick Henry etableret sig som én af de mest frygtindgydende spillere i ligaens historie, og han står foreløbigt noteret for 11.423 løbe-yards og 106 touchdowns i 136 kampe i NFL.








