
Hver uge kan du her på Gul Klud se vores MVP-termometer med de varmeste kandidater til at hive prisen hjem som ligaens mest værdifulde spiller.
The Prince (Who Was Promised) er jo en reference til serien Game of Thrones, men det er ved at være noget tid siden, den havde sin storhed. Og netop derfor passer Trevor Lawrence’ øgenavn – som det også er – endnu bedre nu. Det er nemlig også ved at være noget tid siden Lawrence førte Jaguars til noget som helst. Men nu kører det for den tårnhøje quarterback.
Derfor er han med på denne uges termometer sammen med en række velkendte navne, som også i denne runde gør MVP-kampen særdeles spændende.
Husk, at formålet med termometret ikke er at gætte på, hvem der ender med at hjemtage MVP-titlen. Det er vores bud på, hvordan feltet ser ud her og nu.
Vanen tro er vores MVP-termometer inddelt i tre kategorier:
Brandvarm – Den eller de spillere, der for alvor slås om den eftertragtede MVP-titel
Varm – Spillere der ligger lige uden for toppen, men som presser sig på
Ulmende – De yderste mandater, som måske kan gøre sig gældende

Matthew Stafford, QB, Los Angeles Rams
Stafford rørte rundt i en særdeles velsmagende gryde torsdag nat mod Seahawks.
Der var hans trademark ”No look pass.” Der var 457 yards med tre touchdowns til følge. Og der var Puka Nacua, som han fandt hele 12 gange.
Eneste bismag. Rams tabte. Og hvordan de gjorde det, er svært at forstå, da Los Angeles-mandskabet var svært dominerende. Men det er pointene, der tæller.
Nederlaget ændrer dog ikke på Staffords placering på termometret.
Han er stadig på toppen.
Drake Maye, QB, New England Patriots
Efter et nederlag til Bills og Allen kom Patriots og Maye tilbage på sporet igen med en sejr over Ravens.
Maye kom dog lidt hakkende fra start. Han kastede godt nok et touchdown i første halveg, men var også under massivt pres fra Ravens-forsvaret. Og det førte til to turnovers – en interception og et fumble.
I det hele taget var det ikke en nem kamp for Patriots. Ved indgangen til det sidste quarter var de bagud, men så trådte Maye i karakter og viste MVP-klassen. Med to touchdown-drives kunne han for første gang i NFL-karrieren skrive et fjerde quarter-comeback på cv’et.
Og Maye var flyvende i den sidste fjerdedel af kampen. Således ramte han på 12 ud af 14 kast for 139 yards! Samlet nåede quarterbacken over 400 yards i kampen.
Jo jo, Stafford sidder på tronen lige nu…
Men han skal ikke ryste meget på hånden, før Maye overtager.

Josh Allen, QB, Buffalo Bills
I sidste uge kaldte vi ham Mr. December.
Det er han stadig, da Allen og Bills fortsat er ubesejrede i jule-måneden. Men træet mistede noget af sin glans i sejren mod Browns. En kamp som noget overraskende næsten var spændende til det sidste.
Allen nåede samlet op på 147 yards i kampen – altså rundt regnet det Drake Maye noterede sig for alene i fjerde quarter mod Ravens. Bills’ nummer 17 fandt heller ikke endzone en eneste gang, selvom det var tæt på til sidst. Men en sejr er en sejr og måske sparede Allen kræfterne til næste runde.
Her venter Eagles nemlig til en særdeles spændende kamp.
Trevor Lawrence, QB, Jacksonville Jaguars
Så er der ny mand på termometret. Igen igen.
Og måske skulle Trevor Lawrence have været med før. I hvert fald er han nu noteret for 12 touchdowns og nul interceptions siden kampen mod Cardinals den 23. november. Der kastede Lawrence tre interceptions, men Jaguars hev altså alligevel en sejr hjem i overtiden. Og har vundet lige siden!
Og søndag var det så over første-seedet i AFC – Denver Broncos. Og på udebane tilmed.
The Prince kastede for 279 yards med tre touchdowns til følge og løb også selv et ind.
Og nu er også løbet direkte ind i den varme kategori på denne uges MVP-termometer.

Bo Nix, QB, Denver Broncos
Nix kom ned på jorden igen. Og Broncos tabte.
De ligger stadig på førstepladsen i AFC og Nix krydsede igen 300 yards. Så helt skidt var det ikke.
Nu venter der hvad der burde have været et brag mod Chiefs i næste runde. Men efter Kansas Citys slutspils-deroute og Mahomes’ skade, ligner det mere en kamp, hvor Broncos relativt let kan komme tilbage på vindersporet.
Og hvor Nix kan holde liv i MVP-drømmen.








