
Hjalte Froholdt ser med stolthed tilbage på sine seneste kampe for Cleveland Browns. Den faste spilletid har givet danskeren et stort selvtillidsboost, siger han i et interview i Gul kluds podcast, Det Ovale Kontor.
Det har været en forløsning for Hjalte Froholdt endelig at få noget fast spilletid i NFL. Det siger Browns-danskeren i Gul Kluds podcast, Det Ovale Kontor, efter sine optræder i uge 6, 7 og 8.
Froholdt kom på banen kort inde i Browns’ kamp mod New England Patriots i uge 6, da stjerne-guard Wyatt Teller blev skadet. Efterfølgende startede Froholdt for første gang i karrieren i både uge 7 og 8 mod henholdsvis Baltimore Ravens og Cincinnati Bengals.
“Det er svært at blive ved med at tage mentale “reps” (spil, red.) og blive ved med at forberede sig, for man ved ikke, hvornår momentet kommer. Men i Patriots-kampen skulle jeg ind. Jeg lavede selvfølgelig nogle fejl i den kamp og kunne have gjort en masse ting bedre, men jeg har lært en masse fra det”, lyder det fra Froholdt i Det Ovale Kontor.
“Men det har været fedt endeligt at kunne komme ud og vise sig frem og endelig være en større brik i det her puslespil og vinde nogle kampe, hvor man har bidraget. Det vil jeg virkelig gerne kunne blive ved med”.
“Alt, hvad jeg kan gøre for at hjælpe holdet med at vinde, betyder noget for mig, men personligt har det også været et fantastisk boost at kunne sige, “jeg lavede nogle fejl, men jeg gjorde det kraftedeme også godt”, og jeg er glad for, jeg fik muligheden. Så det er selvfølgelig et kæmpe boost for min egen selvtillid”.
Hør det hele det næsten halv time lange interview med Hjalte Froholdt i denne uges afsnit af Det Ovale Kontor, der kan findes herunder eller i din foretrukne podcast-app. Danskeren fortæller blandt andet også om, hvordan man forbereder sig på at skulle starte, samt hvordan han vil fejre et eventuelt touchdown.








