
Teddy Bridgewater er tilbage i NFL og Lions. Ifølge flere amerikanske medier skriver han under på en kontrakt med NFC-topholdet for resten af sæsonen.
Efter 2023-sæsonen valgte den dengang 31-årige quarterback-veteran, at han ville lægge støvlerne på hylden og søge nye udfordringer udenfor NFL.
Nu, mindre end ét år senere, er han tilbage og valget er igen faldet på Lions.
Efter et par uger, hvor Bridgewater har luftet ideen om et muligt comeback, er det NFC’s tophold, der igen har fået fingrene i den rutinerede quarterback.
Han nåede at være en del af holdet i løbet af hele 2023-sæsonen, hvor det blev til sølle to snaps. Forinden har Bridgewater spillet for Saints, Panthers, Broncos og Dolphins, men er mest kendt for sin tid hos Vikings, hvor han i 2015 førte holdet i slutspillet og selv blev hædret med en Pro Bowl-udnævnelse.
I tiden, hvor Bridgewater var i sin midlertidige pension, valgte han at blive cheftræner for det High School-hold, som han selv tørnede ud for i sine unge dage. Han blev i februar i år ansat hos Miami Northwestern High School, hvor han blot ti måneder efter – og for knap to uger siden – vandt statsmesterskabet i Florida. Planen er også, at han vender tilbage til sit cheftræner job, så snart sæsonen er slut.
Det er endnu ikke offentliggjort, om Bridgewater bliver sat på Lions’ practice squad, eller om han kommer til at indgå på 53-mands rosteren.







