Skandale! Hall of Fame siger nej til Bill Belichick

0

Der er noget, der ikke helt stemmer, hvis Bill Belichick – af mange anset som den største træner i NFL-historien – ikke bliver optaget i Pro Football Hall of Fame i første forsøg.

Ifølge ESPN-journalisten Seth Wickersham lykkedes det ikke Belichick at opnå de nødvendige 40 ud af 50 stemmer fra Hall of Fame-komitéen i sit første år som valgbar. Dermed må den otte-dobbelte Super Bowl-vinder vente mindst ét år mere på optagelse i Canton, Ohio.

Belichick vandt seks Super Bowls som cheftræner for New England Patriots og to yderligere som defensiv koordinator for New York Giants. Hvoraf hans defensive taktik mod Buffalo Bills i Super Bowl XXV rent faktisk ER udstillet i Hall of Fame. Alligevel fik han fredag eftermiddag et opkald fra en repræsentant for Hall of Fame med beskeden om, at han ikke bliver en del af årets udvalgte.

Ifølge Wickersham beskriver flere kilder tæt på Belichick ham som både “forundret” og “skuffet” over ikke at have opnået opbakning fra mindst 80 procent af vælgerne.

“Er seks Super Bowls ikke nok?” skal Belichick angiveligt have spurgt en nær bekendt med henvisning til sine mesterskaber i New England. Til en anden skulle han have sagt: “Hvad mere skal man egentlig gøre?”

De endelige optagelser i årets Hall of Fame-klasse offentliggøres i næste uge i forbindelse med Super Bowl.

Med en samlet NFL-record på 333 sejre og 178 nederlag – inklusiv slutspil – er Belichick nummer to på listen med flest sejre af en cheftræner i ligaens historie, kun overgået af Don Shula(347). Netop derfor blev han af mange betragtet som et sikkert valg til Hall of Fame i første forsøg.

At det ikke blev tilfældet, har allerede sat gang i en debat om, hvorvidt stemmesystemet i Pro Football Hall of Fame fungerer, som det burde.

På det sociale medie X er det blevet heftigt samtaleemne.