Elming: Tanker fra torsdag. Take the damn points!

0

Houston Texans og Buffalo Bills åbnede runden torsdag nat med en forrygende kamp, hvor Texans forsvar sackede Josh Allen otte gange.

Hvis du lytter til podcasten NFL Showet, så har du efterhånden hørt mig mange gange sige: Take the damn points.

Og torsdag nat blev det afgørende, at Bills ikke bare sparkede et nemt field goal, men gik efter den på 4. down – og missede – og dermed tabte de en vild kamp til Texans med 23-19.

Defense Wins Championships 1

Angrebet sælger billetter. Forsvaret vinder mesterskaber. Sådan lyder et gammelt NFL-ordsprog, og torsdag aften viste det sig som mere end bare en floskel.

Texans giftige forsvar holdt Bills og Josh Allen i en skruetvinge det meste af kampen, og de sackede quarterbacken otte gange. Ikke bare var det klubrekord for Texans, det var også flest sacks Allen har taget i karrieren.

Will Anderson Jr. førte an i et pass rush, der næsten blev bedre og bedre som kampen skred frem. Anderson stod selv for 2,5 sacks, mens Danielle Hunter og Tim Settle begge fik to.

Texans fremtvang også tre turnovers, hvor der stod Calen Bullock på dem alle tre. Han lavede to interceptions, fremtvang en fumble og afgjorde kampen med en interception i sidste minut.

Defense Wins Championships 2

Reelt scorede Bills angreb kun seks point. James Cook åbnede scoringen med et langt touchdown.

Men derfra scorede Bills kun to field goals og så på et langt kickoff-return, efter Texans kun havde fået et field goal ud af deres første interception.

Texans var foran 13-9, men på det efterfølgende kickoff løb Ray Davis først ind i sin egen mand, lavede derefter et spin move væk fra en tackling og så bare fuld fart til end zonen. I øvrigt på hans 26 års fødselsdag.

Take the damn points

NFL-hold er blevet mere agressive på 4. down, punter generelt mindre og sparker færre field goals.

Ifølge nogle analytikere med lommerne fulde af data og en computer, der fortæller dem, at det er det rigtige, der tager 31 hold (Steelers er undtagelsen) nu langt flere chancer, og har dermed større chance for at vinde. Eller sådan burde det være.

I søndags gik Lions efter den fem gange på fjerde down, missede alle fem og tabte til Eagles.

Torsdag gik Bills efter den på 4. down bagud med 7 med 10 minutter igen. Men fortæl mig lige, hvad logikken er…

Du skal stadig bruge to scoringer for at vinde. Du skal stadig have bolden tilbage for at vinde. Hvorfor så ikke tage de tre point, der ligger lige for.

Det ironiske er, at Bills i de sidste 10 minutter får bolden tilbage to gange. Den ene gang sparker de et field goal. Den anden gang SKAL de bruge et touchdown, men kunne have vundet med et field goal, hvis de havde sparket field goal første gang. Nu taber de med fire.

Please. Just take the damn points!

Tricky-Tricky

At Bills så overhovedet kom indenfor field goal afstand til sidst i kampen, skyldtes en af de få fejl Texans forsvar lavede i kampen, eller også skulle man bare rose Bills for et lækkert udført spil. På en 4. down og 27!!!

Faktisk var det også i min gamle playbook, hvor det var mig, der skulle gribe bolden og DAFF Hall of Famer Robert Nederby, så fik bolden fra mig. Det scorede vi et enkelt touchdown på i en karriere for laaaaang tid siden, men torsdag hoppede jeg da lige en enkelt gang i stolen, da jeg så Bills udføre det til perfektion.

Her var der Joshua Palmer, der greb boldden. Og Khalil Shakir, der løb til første down.

På 4. down og 27!!!

Hvad nu?

Det var Texans tredje sejr i træk. Alle med Davis Mills som quarterback, og dermed har de nu for første gang i år flere sejre end nederlag. De er 6-5, men ligger stadig kun nummer otte i AFC, hvilket er udenfor slutspillet, hvis sæsonen sluttede nu.

Bills er på trods af nederlaget stadig med i det fine selskab. De falder til 7-4, og hvis Patriots vinder på søndag over Bengals, så er de 10-2, og næsten så godt som sikre på at vinde divisionen.

Texans og Bills har nu begge 10 dages pause inden næste kamp. Begge på udebane. Texans har et et brag af en kamp mod Colts i Indianapolis, og Bills skal på en svær opgave i Pittsburgh mod Steelers.

Læs også: Sådan ser slutspillet ud lige nu