Højdepunkter fra mesterskabsparaden: Solskin, alkohol og højt humør i Seattle

0

Seattle Seahawks vandt deres andet mesterskab i klubbens historie, og det blev fejret på behørig vis i det nordvestlige USA.

Få dage efter, at Seattle Seahawks havde trukket det længste strå i en defensivt præget Super Bowl LX fik spillere, trænere og resten af staben lov til at blive hyldet i Seattle. Flere end 700.000 mennesker, faktisk op imod en hel million, meldes at være mødt op for at fejre deres helte, der var taget på det ultimative hævntogt i slutspillet, hvor de sendte forhadte divisionsrivaler ud i slutspillets første to runder, inden de fik uddrevet deres onde ånder i form af New England Patriots i Super Bowl, en tilbagebetaling for det nederlag Seattle led i februar 2015.

Hyldesten startede på Lumen Field, Seattles hjemmebane, der næsten var fyldt til bristepunktet med fans, der havde indtaget tribuner og græstæppet. Herlighederne startede klokken 10 om formiddagen, og selv om Seattle har ry for gråvejr og regn, så var der midt i februar flot solskin og pæne 7 grader.

Cheftræner Mike Macdonald fik lov til at bære trofæet ind på stadion.

På stadion fik mange af de største profiler lov til at gribe mikrofonen, det gjaldt også arkitekten bag det hele, general manager John Schneider, der stod bag draften af profiler som Jaxon Smith-Njigba, Byron Murphy og Devon Witherspoon samt handler, der sikrede dem Ernest Jones IV (mere om ham senere), Rashid Shaheed og free agency-aftaler, der bragte Sam Darnold og DeMarcus Lawrence til klubben, alle essentielle for klubbens sejr i år.

Selv om det var tidligt på dagen, så var Schneider godt bedugget, da han greb mikrofonen og forsøgte at fyre en joke af.

Quarterback Sam Darnold, der tilbragte tid i Disneyland Californien sammen med Super Bowls mest værdifulde spiller, runningback Kenneth Walker, var afmålt i sin tale. Den Super Bowl-vindende quarterback, der var blevet vraget hos Jets, Panthers, men også i Minnesota, takkede holdets ledelse og fansene i Seattle for at tro på ham.

Forsvarets quarterback, linebacker Ernest Jones, bragte energien tilbage. Jones har ved flere lejligheder i år forsvaret netop Darnold, og den retorik fortsatte på Lumen Fields store scene. Forsvarsspilleren lagde ud med at sige, at han var den sidste person, der burde have fået mikrofonen, hvorefter han gav klar besked til alle, der havde noget dårligt at sige om holdets quarterback, forsvar eller byen, ja så ser med herunder.

Efter holdet var færdige på stadion tog holdet flere køretøjer på paradekørsel i downtown Seattle, hvor gaderne var pakket med fans, turister og andet godtfolk, der skulle se de store stjerner. Modsat europæisk fodbold, hvor et par busser kan gøre det, skal der mere til for at fragte et helt footballhold rundt. Busser, jeeps og militære køretøjer blev taget i brug, men Seattles stjerner endte også med at stige af og mænge sig med de mange mennesker, der var mødt op. Ser flere videoer fra spillere, fans og lokale nyhedsmedier herunder.

Sikke en fest.