Den Super Bowl vil vi gerne se

0

Traditionen tro har vi bedt hele redaktionen på Gul Klud komme med den Super Bowl, de allerhelst vil se.

Grundspillet er slut. 14 hold er tilbage. Og de har alle én drøm, nemlig at vinde Super Bowl.

Nogle har gjort det før. Andre har været i finalen og tabt. Mens to hold i dette års slutspil aldrig har stået i Super Bowl. Ved du hvem?

Vi har bedt hele redaktionen – fra NFL skribenter til college nørder til podcast-værter og eksperter – om at komme med den Super Bowl, de helst vil se eller som har den sjoveste historie.

De syv AFC hold i slutspillet: Broncos, Patriots, Jaguars, Steelers, Bills, Texans, Chargers,
De syv NFC hold i slutspillet: Seahawks, Bears, Eagles, Panthers, 49ers, Packers, Rams

Her er vores bud, og vi lægger ud med chefen selv:

Claus Elming, grundlægger og ejer af Gul Klud
Super Bowl: Los Angeles Rams – Los Angeles Chargers

Det er faktisk lige ét år for tidligt for dette Super Bowl matchup, for næste år spilles finalen på SoFi Stadium i Los Angeles, hvor de begge har hjemmebane.
Alligevel kunne det være lidt sjovt, hvis de to LA-hold mødtes på de tredje Californien-holds hjemmebane Levi’s Stadium, der til daglig jo er hjemstavn for San Francisco 49ers.
Og apropos sidstnævnte, så kommer jeg med en Super Bowl mere, jeg gerne vil se til sidst i artiklen.

Jacob Dissing Graversen, NFL skribent
Super Bowl: Buffalo Bills – Seattle Seahawks

Som Seahawks-fan i nu mere end 20 år, så holder jeg naturligvis på mit eget hold. Et af de bedste og mest underholdende forsvar i klubbens historie fortjener at spille, og forhåbentlig blive hyldet, på den absolut største scene, ligesom det ville være en fornem forløsning for quarterback Sam Darnold. 
Derudover har jeg været enorm fan af Josh Allen siden han kom ind i ligaen, så jo flere store kampe, jeg ser ham spille, jo bedre. Den her duel må han dog gerne tabe.

Jonas Schougaard, ekspert Det Ovale Kontor
Super Bowl: New England Patriots – Seattle Seahawks

Patriots vs. Seahawks igen? Ja tak!
Deres sidste Super Bowl gav os en af de vildeste afslutninger nogensinde. Seahawks på 1-yard-linjen – og den skæbnesvangre interception, der chokerede alle.

Forestil dig nu Drake Maye på 1-yard-linjen, han vil vinde kampen for dem… og bang – en interception i end zone. Drama, déjà vu og NFL-historie der gentager sig i den fedeste Super Bowl.

Kasper Løwe Lundgren, College skribent
Super Bowl: Buffalo Bills – Philadelphia Eagles

Nogle vil sige, at jeg er farvet, men andre (mere fornuftige mennesker) vil give mig ret, når jeg siger, at Philadelphia Eagles er det stærkeste hold tilbage, målt på talentet på banen. Det er blot uheldigt, at de samtidig er underlagt den trænerstab, som de nu engang er. Alligevel håber jeg, at sidste års finalister finder deres topniveau igen på vejen mod deres anden Super Bowl på to år. Undervejs ser jeg gerne, at hele NFC West bliver ekspederet ud, inden Bills venter til sidst. For hvis det absolut skal være et andet hold end Eagles, så under jeg virkelig Bills, og især deres hårdtprøvede fans, at nå helt til tops.

Lasse Bisgaard, NFL skribent
Super Bowl: New England Patriots – Los Angeles Rams

De to klokkeklare favoritter til at blive sæsonens MVP Matthew Stafford og Drake Maye og, for mig at se, de to mest underholdende NFL-hold lige nu kan udgøre en fuldkommen spektakulær sæsonafslutning. Deres kombinationer af angreb og forsvar er det bedste i NFL lige nu, hvorfor det utvivlsomt vil blive en uforglemmelig finale.
Det vil desuden være en gentagelse af Super Bowl 36, som var Tom Brady og Patriots’ første mesterskab – meget sejt, hvis Maye kan følge i de fodspor og gentage succesen.

Magnus Jølnæs Jacobsen, NFL skribent
Super Bowl: Denver Broncos – Chicago Bears

Som Broncos-fan er det åbenlyst, at de er mit valg i AFC her. Det største spørgsmål for mig har derfor været, hvad der skaber den spændende historie. For mig kunne det godt være opgøret mellem de to andenårs quarterbacks Bo Nix og Caleb Williams.
Bears’ nye cheftræner Ben Johnson har været utrolig vigtig for udviklingen af Williams, mens Sean Payton fra dag 1 har haft stor succes med Bo Nix.
Og man kunne da godt håbe, at et opgør som dette kunne være starten på en lang og spændende rivalisering.

Marc Skafte-Vaabengaard, NFL skribent
Super Bowl: Jacksonville Jaguars – Seattle Seahawks 

Indrømmet.. Det ser svært ud, men jeg ville elske det her.
To quarterbacks der på hver deres måde har et pres på, at de skal levere, og hvor ville det være stort hvis de begge kom helt til en Super Bowl.
At tale om Jaguars i en Super Bowl er nærmest utopisk i sig selv, men de har chancen. Trevor Lawrence er vokset med årene, og hvor ville de være sjove at se overfor Mike McDonalds glubske forsvar og Sam Darnolds angreb. 

Markus Gorgone Larsen, College skribent
Super Bowl: Buffalo Bills – Seattle Seahawks
Josh Allen og Buffalo Bills er løbet tør for tid. Ærkerivalen Patriots er, efter et par år, nu stærkt tilbage og Bills har på grund af Mahomes ikke kunne komme helt til Super Bowl. Nu er Mahomes væk, så nu er tiden kommet til at gå hele vejen.
Seahawks har ligaens bedste forsvar anført blandt andre af en af mine personlige faovoritter i rookie S Nick Emmanwori. Udover det har de også historien om Sam Darnold, som nu er 28-6 i sine to sidste sæsoner. Det lyder i mine ører som en fantastisk Super Bowl.

Mikkel Nielsen, NFL skribent
Super Bowl: Houston Texans – Philadelphia Eagles

Jeg er en af de få, der godt kunne lide Super Bowl LIII, hvor de to forsvar dominerede og der kun blev scoret 16 point. Her er igen potentiale til at få en fed forsvarskamp med to af ligaens bedste enheder af slagsen.
Derudover vil der også være en masse lækre matchups og interessante historier som fx Will Anderson Jr. og Danielle Hunter over for Lane Johnson og Jordan Mailata.
I Super Bowl sammenhæng vil det også være en slags David mod Goliath, når Texans står i deres første Super Bowl mod Eagles, der har chance for at genvinde titlen i deres femte finale –  faktisk har Texans tabt alle deres seks kampe mod Eagles i NFL-historien.
Desuden vil DeMeco Ryans også stå overfor en klub, hvor han selv nåede at spille fire sæsoner fra 2012-2015. 

Nichlas Ingemann Henschel-Mohrsen, NFL skribent
Super Bowl: Buffalo Bills – Seattle Seahawks

Når nu mine Bengals er ude, så er det svært ikke at heppe på Josh Allen og de hårdt prøvede Bills fans, der endnu ikke har oplevet sejrens sødme i sportens største finale.

Bills er i en uvant situation, hvor de hverken kan risikere at møde Burrow, Jackson eller Mahomes og banen bør derfor være banet for Bills.

Hvem de møder, er svært at spå om, men jeg har fidus til Seahawks, som har lukket ned for slutspilsrivaler og udryddet de dårligere hold, de har mødt. Deres forsvar ser ud til at have spillet sig varme – og de er med al sandsynlighed ikke gået kolde i deres bye week. 

Det bliver en giganternes kamp, og selvom jeg virkelig håber på det for Bills, så ville jeg også kunne under Darnold og Seahawks en eventyrafslutning på en flot sæson.

Nicholas Isak Jørgensen, NFL skribent 
Super Bowl: Houston Texans – Los Angeles Rams

Jeg ville nyde at se Sean McVay forsøge at nedbryde Houston Texans’ frygtindgydende forsvar på den allerstørste scene. Texans tillod næstfærrest yards og point i grundspillet, og vi ville tale om Will Anderson Jr. som sæsonens bedste forsvarsspiller, hvis ikke Myles Garrett havde brændt ligaen af. 

Sean McVay har nok engang stablet et suverænt angreb på benene, og Matthew Stafford ligner et godt bud på sæsonens MVP. Denne Super Bowl ville altså byde på ligaens bedste angreb mod det bedste forsvar fra AFC. Det mest komplette mandskab (Rams) mod det aktuelt mest formstærke hold (Texans) i NFL. Jeg er solgt. 

Peter Kroman Brems, ekspert Det Ovale Kontor
Super Bowl: Buffalo Bills – Los Angeles Rams

Jeg har et blødt punkt for Bills. Til dels er der deres historie med de fire Super Bowl-nederlag i træk fra starten af 90’erne og så har de bare været tæt på så mange gange de senere år.

Nu står hverken Mahomes/Chiefs eller Ravens/Lamar i vejen for dem, så nu skal det være. Rams har NFC’s bedste offensiv, så en finalekamp mellem disse to hold vil formentlig blive højtscorende og dermed underholdende.

Derudover vil det være en flot afrunding på Staffords sæson og karriere i det hele taget at nå Super Bowl for anden gang i hans tid i LA, uanset om det bliver til endnu en ring eller ej. 

Rasmus Graae, ekspert Det Ovale Kontor
Super Bowl: Jacksonville Jaguars – San Francisco 49ers

Et matchup mellem to trænere, der i min optik begge burde kandidere til Coach of the Year. Og et matchup mellem to quarterbacks, der ikke altid har nydt den største opbakning fra offentligheden. 

To hold, som flere afskrev tidligt i sæsonen, men som har været i stand til at genopfinde sig selv. 49ers trods skaderne. Jaguars trods de mange eksperter, der klandrede dem for kun at vinde på grund af turnovers.

Når ja, og så kunne det da også være meget fedt at se 49ers kæmpe for en ring på hjemmebane i Santa Clara….

Thomas Askjær, NFL skribent
Super Bowl: Pittsburgh Steelers – Green Bay Packers

Som Packers-mand er det her jo selvfølgelig en ønske-Super Bowl. Eller snarere en ønske-Rodgers Bowl.

For det var jo med Aaron Rodgers som quarterback, at Green Bay Packers senest hev Lombardi-trofæet hjem til der, hvor det hører til. Og tilmed mod netop Steelers i Super Bowl 45.

Derudover ville det også være en eventuel flot afslutning på karrieren for Rodgers…  Altså at blive nummer to mod sit gamle hold. 

Claus Elming, grundlægger og ejer af Gul Klud
Super Bowl: San Francisco 49ers – Denver Broncos  

En af de mest overlegne Super Bowl sejre kom, da 49ers knuste Broncos med 55-10 i Super Bowl 24. Joe Montana, Jerry Rice og Roger Craig var ustoppelige, og 49ers vandt deres fjerde Super Bowl sejr ud af fire mulige, mens Broncos tabte deres fjerde ud af fire mulige.
Over 30 år senere kan Broncos nu få revanche og så endda på 49ers hjemmebane.    

Konklusion:    

Det AFC-hold flest gerne vil i Super Bowl er Buffalo Bills (5)
Det NFC-hold flest gerne vil i Super Bowl er Seattle Seahawks (5)
Den Super Bowl flest gerne vil se er (ikke overraskende) Bills-Seahawks (3)
Carolina Panthers er det eneste hold, der ikke har fået nogen stemmer
Steelers og Packers har fået hver én (begge af Thomas Askjær)

Og mht. spørgsmålet i toppen af artiklen, så er svaret: Houston Texans og Jacksonville Jaguars