Chargers’ center trækker sig tilbage

0

Med ét har prioriteringslisten ændret sig i Los Angeles, hvor Chargers’ startende center Bradley Bozeman har indstillet sin karriere.

Efter otte bundsolide sæsoner i skyttegravene i NFL har Bradley Bozeman besluttet at hænge støvlerne på hylden og indstille sin karriere.

– Jeg har fået og opnået så meget i min karriere. Jeg er blevet klogere, jeg har opbygget venskaber og fået minder for livet, som min familie og jeg altid vil værdsætte, skriver Bozeman på sine sociale medier.

Bradley Bozeman startede sin karriere i Baltimore, efter at Ravens valgte ham i sjette runde af 2018-draften. Bozeman tilbragte sine første fire år i NFL i Baltimore, før han skiftede til Carolina Panthers og siden hen til Los Angeles Chargers.

I Los Angeles blev Bradley Bozeman genforenet med Greg Roman, som han havde som offensiv koordinator i Baltimore, og Bozeman etablerede sig som Chargers’ startende center.

Bradley Bozeman startede også 17 af 18 mulige kampe (inkl. slutspillet) for Chargers i den forgangne sæson, men han havde svært ved at få spillet til at fungere. Bozeman blev efter sigende hæmmet af en rygskade, som han pådrog sig i begyndelsen af sæsonen.

Således var det også forventet, at Los Angeles Chargers skulle forstærke center-positionen i løbet af foråret, men nu er det blevet en nødvendighed. Chargers råder i skrivende stund kun over én center i spillertruppen i form af Josh Kaltenberger, der var undrafted i 2025.