
En vild spilleuge fik en vild afslutning med en Monday Night kamp, hvor Patriots vandt med en højst overraskende taktik.
For anden uge i træk er der ingen udskiftninger i toppen. De fem øverste enten vandt eller sad over, og dermed får de alle lov at beholde deres placeringer.
I bunden sker der til til gengæld ting og sager, da Lions fik deres første sejr, og samtidig er skammekrogen åbnet igen.
Husk på at dette er et Momentumeter og ikke en power ranking, hvilket betyder at listen her ikke kun afspejler styrkeforholdet i NFL men også, hvem der har vind i sejlene.
Der er som altid kun én regel i mit Momentumeter: Hvis du vinder, kan du ikke ryge ned af listen!
Del gerne med dine venner og bekendte via ikonerne øverst eller nederst, og smid endelig en kommentar på facebook.
-
1.
Arizona Cardinals10-2Bears og Cardinals spillede 0-0 i 1925, men der var Kyler Murray heller ikke med
-
2.
New England Patriots9-4Mac Jones kastede bolden 3 gange i sejr over Bills. TRE gange. Der er færrest i Patriots historie og i NFL siden 1974.
-
3.
Green Bay Packers9-3De sad over, og nu venter et forholdsvist nemt kampprogram: Bears, Ravens, Vikings, Browns og Lions
-
4.
Kansas City Chiefs8-4Mahomey kastede lige nøjagtig nul touchdowns, men forsvaret holdt Broncos til blot tre point, og så vandt Chiefs alligevel
-
5.
Tampa Bay Buccaneers9-3Brady til Gronk er historisk. 90 touchdowns sammen er flest fra en quarterback til en tight end i NFLs historie
-
6.1
Indianapolis Colts7-6Også Jonathan Taylor blev historisk. Han har nu løbet et touchdown ind i 10 kampe i træk
-
7.4
Los Angeles Rams8-4Odell Beckham Jr. har grebet et touchdown to kampe i træk. Noget han kun præsterede én gang i Cleveland
-
8.4
Los Angeles Chargers7-5Stabil dag på kortoret for forsvaret, der lavede 6 sacks, fire turnovers og scorede touchdown i sejr over Bengals
-
9.3
Baltimore Ravens8-4De var så ramt af skader på forsvaret, at coach John Harbaugh valgte at gå efter 2 point ved stillingen 20-19. Og missede…
-
10.2
Buffalo Bills7-5De fik lov til at herske i AFC East i præcis én sæson.
-
11.2
Cincinnati Bengals7-5Justin Herbert (pick 6, 2020) > Joe Burrow (pick 1, 2020)
-
12.1
Dallas Cowboys8-4De holder fast i førstepladsen i NFC East, men på søndag skal de et på must-win besøg i Washington
-
13.6
Washington Football Team6-6Vild sæson: Fire sejre i træk og pludselig er de inde i kampen om slutspilspladser igen.
-
14.3
Miami Dolphins6-7Vild sæson: Fem sejre i træk og pludselig er de inde i kampen om slutspilspladser igen.
-
15.1
Tennessee Titans8-4Mon ikke de gerne havde set Bills besejre Patriots, så havde de nemlig været nr. 1 i AFC igen
-
16.6
Las Vegas Raiders6-6I tæt AFC West vandt både Chargers og Chiefs, så virkelig dumt at tabe til Washington!
-
17.1
San Francisco 49ers6-649ers har kun en rask runningback tilbage… Hvem ringer til Frank Gore?
-
18.2
Philadelphia Eagles6-7Minshew Mania is here…
-
19.4
Denver Broncos6-6Take the damn points
-
20.2
Pittsburgh Steelers6-5-1TJ Watt er på 16 sacks i sæsonen på blot 10 kampe. Fortsætter han sådan, knuser han sack-rekorden på 22,5
-
21.
Cleveland Browns6-6De sad over, så var der da i det mindste ikke nogens far, der blev sur på Baker Mayfield
-
22.4
Minnesota Vikings5-7Se skammekrogen
-
23.6
Seattle Seahawks4-8De er 2-0 mod 49ers og 2-8 mod resten af NFL…
-
24.1
New York Giants4-8Daniel Jones skadet. Mike Glennon skadet. Hvem har Eli Mannings nummer?
-
25.1
New Orleans Saints5-7Jameis Winson skadet. Taysom Hill… ehh… Hvem har Drew Brees’ nummer?
-
26.1
Chicago Bears4-8I det dårlige vejr på Soldier Field skød The Red Rifle med løst krudt og kastede fire bolde… til Cardinals!
-
27.1
Atlanta Falcons5-7Vild sæson: De ligger 27 ud af 32 her på listen og kan stadig nå slutspillet…
-
28.1
Carolina Panthers5-7De sad over, og der benyttede de så friugen til lige at fyre deres offensive koordinator
-
29.3
Detroit Lions1-10-1Det var tæt på ét helt år uden sejr, men på dag 364 vandt de endelig. I øvrigt den første sejr uden Matthew Stafford siden 2010.
-
30.2
New York Jets3-9Mon Zach Wilson mest stod og beundrede Gardner Minshews spil eller hans overskæg?
-
31.
Jacksonville Jaguars2-10Jeg så selv deres ene sejr i London, hvordan de har fået den anden, har jeg ingen anelse om
-
32.1
Houston Texans2-10De lagde et æg og har tabt deres to kampe til Colts i år med samlet 61-3
-
33.
Minnesota Vikings5-7SKAMMEKROGEN
Vikings blev det første hold, der tabte til Lions. Godt nok var Steelers det første hold, der ikke slog Lions… men alligevel. I øvrigt mødes Vikings og Steelers på torsdag i en slags strafkamp!




