
I denne uge fik vi en udfordring fra jer læsere, om at vi skulle lave noget med fisk! Vi tog opgaven op, og har lavet en London-special: Fish N’ Chips med det hele! Lær at lave det komplette Fish N Chips måltid i videoen under:
NFL tager til London – og du kan komme med.. Næsten ihvertfald
Det er efterhånden blevet en stor del af NFL-sæsonen, at der bliver spillet kampe i Englands hovedstad. Derfor synes vi, at du skulle have chance for, at fejre den tidlige kamp om søndagen – på rigtig engelsk manér.
I denne uge sætter vi særlig fokus på London-braget Tampa Bay Buccaneers og Carolina Panthers! Og som i alle gode superhelte film, slås heltene over alt i verden, og specielt nær monumenter som London Eye og Big Ben. Og denne søndag bliver ingen undtagelsen, for vi bliver vidne til en kamp mellem NFL’s nye superhelte.
I Carolina har Supercam fået et nyt sidekick, eller måske skulle man sige at Supercam er blevet et sidekick, for der er næppe en større helt i staten end Christian McCaffrey.
Som en rigtigt superhelt har han taget hele sit hold på ryggen, og løbet dem alle ind i endzone med rekordfart.
På den anden side a bolden, har Buccaneers’ Shaq Barret behandlet samtlige af modstanderes quarterbacks som en folk kriminelle slyngler, og har i bedste rodeo stil, nedlagt dem på stribe, og taget dem ud af kampen.
Men bliver det den hurtige McCaffrey, eller den bomstærke Barret der løber af med kampen?
Det bliver et brag, og vi håber at Big Ben og London Eye holder hele kampen ud!
Så hæld en pint op, spis dine Fish N’ Chips, sæt dig tilbage og nyd dine helte kæmpe i en lækker tidlig NFL-kamp i Englands hovedstad. Damn, vi elsker NFL!
Du finder hele opskriften her og flere endnu på www.eatmysports.dk
Så er det vidst kun tilbage at sige: “God kamp derude, og velbekomme”!
Vi på Gul Klud vil godt sikre os, at du og dine venner får den perfekte helhedsoplevelse, og i år tager vi det hele til nye højder! Derfor vil du fremover kunne finde alle opskrifter på Eatmysports.dk. Siden er skabt af Claus Elming og de to huskokke Stefan Leth Elbæk og Marc Skafte. På siden vil du kunne finde helt nye videoopskrifter, almindelige opskrifter, anmeldelser samt komme en tur i TV-køkkenet med vores huskokke. Football er nemlig ikke bare verdens bedste sport. Det er et stykke amerikansk kultur, som skal nydes i de rette omgivelser.
Find mere om eatmysports på:
Facebook: https://www.facebook.com/eatmysportsdk/
Twitter: https://twitter.com/EatMySportsDk
Instagram: https://www.instagram.com/eatmysportsdk/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCFH45rgLr4xz5tqf5gVLSVw
Til info: Det skal nævnes, at vi ikke er uddannede kokke, men bare er to “kulturtosser” med en stor kogebogssamling, der har brugt adskillige football-sæsoner på at eksperimentere med klassiske amerikanske retter. Enhver brug af skarpe genstande og varme gryder er på eget ansvar.
Husk at du kan læse sidste sæsons madoptakter lige her!








