Cleveland Browns havde endnu ikke vundet i denne sæson, og tog hjemme imod et formstærkt Cowboys-hold, der ledes at de to fremragende rookies, Ezekiel Elliott og Dak Prescott.
Det blev dog endnu en trist affære for Cleveland Browns, der var fint med i første quarter, men herefter gik det stærkt. Udeholdet Dallas endte med at vinde 35-10. Cowboys spillede en næsten fejlfri kamp offensivt, hvor både Prescott og Elliott fortsatte med at imponere.
Der var masser af action allerede på første spilserie. Efter et stort spil fra running back Isaiah Crowell, fik Browns et field goal. Vigtigere var det dog, at hjemmeholdets startende center blev smidt ud af kampen. Cameron Irving kom op og slås med Cowboys’ David Irving, hvilket førte til, at begge spillere blev smidt ud af opgøret.
Cam Erving and David Irving also just got kicked out of the game for fighting on the fourth play from scrimmage.
— Bill Barnwell (@billbarnwell) November 6, 2016
Cowboys draftede running back Ezekiel Elliott som draftens fjerde spiller, og han har domineret lige siden bag NFLs måske bedste offensive linje. Elliott spillede college-football hos Ohio State og var derfor næsten på hjemmebane i dag. Publikum var i hvert fald ikke bange for at hylde den unge running back, trods han i dag tørnede ud for modstanderne.
Kampens første touchdown blev scoret af Cowboys. Prescott stod i verdens pæneste lomme og ramte en helt fri Jason Witten. Cowboys udbyggede føringen tidligt i andet quarter efter endnu et langt drive. Denne gang var det netop Elliott, der løb den ind.
Get the ball to @ezekielelliott.
Get 6 points.#FeedZeke #DallasCowboys https://t.co/jthyfmkJ3w— NFL (@NFL) November 6, 2016
Cowboys gjorde det til 21-3 to minutter inden pausen. Det skete, da Prescott ramte en helt fri Cole Beasley i end zone. Beasley har været Prescotts yndlingsmål denne sæson. 27-årige receiver har nu scoret fire touchdowns i de sidste fire kampe.
Browns fik dog reduceret til 21-10, da Cody Kessler får skabt sig lidt ekstra tid og kaster til Terrelle Pryor. Der har været masser af snak om rookie-quarterbacks denne sæson, men i den samtale har Cody Kessler været en smule glemt. Den tidligere USC-quarterback har spillet en fin sæson og gjorde det også solidt i første halvleg.
.@CodyKessler6 keeps the play alive.@terrellepryor adjusts accordingly.
TOUCHDOWN @BROWNS! #DALvsCLE https://t.co/qUpY4HFUvH
— NFL (@NFL) November 6, 2016
Prescott og Elliott fortsatte dominansen
Trods den store føring holdte Cowboys-angrebet på og spillede en næsten fejlfri tredje quarter. Cowboys scorede to gange i kampens tredje kvarter. Tight end Gavin Escobar fik sit første touchdown denne sæson, mens Elliott scorede sit syvende i denne sæson.
Med scoren 35-10 betød det også, at Browns-forsvaret for 10. kamp i træk tillod mere end 25 point. Cleveland havde inden kampen handlet sig til Patriots’ dygtige linebacker, Jamie Collins, men han havde ikke den store effekt på opgøret.
Dallas-forsvaret derimod havde en fin dag på kontoret. Cowboys har haft problemer med at presse modstandernes quarterbacks, men fik sacket Kessler fire gange.
Prescott kastede 27 gange i kampen og ramte sit mål 21 gange for 247 yards og tre touchdowns. 8 af kastene ramte 34-årige Jason Witten, der også stod for 134 af de 247 yards. Elliott scorede to touchdowns og løb for 92 yards på 18 forsøg. Derudover spillede den offensive linje for Cowboys fremragende.
Dallas har nu vundet syv kampe og blot tabt en enkelt. Det betyder, at de sidder tungt på NFC East, mens Browns fortsat mangler årets første sejr. Cleveland er dog først i kampen om 2017-draftens første valg.





