Video: “Egern tilbringer mere tid i endzone end Packers”

0

Green Bay Packers tabte i går 31-26 til Indianapolis Colts. Undervejs blev kampen afbrudt af et lille egern, der havde forvildet sig ind på banen, og det fik kommentatorerne til at sende en stikpille efter Packers-angrebet.

NFL giver os uge efter uge nogle ekstraordinære spil, der efterlader os tomme for ord i ren beundring. I går var historien i den lidt sjovere end af skalaen, da Green Bay Packers hjemme på Lambeau Field havde besøg af Indianapolis Colts.

Gæsterne havde i slutningen af tredje quarter oparbejdet en føring på 24-10 takket være et overraskende velspillende forsvar, der indtil da havde lukket godt ned for Packers’ angreb. Pludselig stjal en lille, atletisk fyr klædt i rødt al opmærksomheden, da han sprintede rundt i den endzone, som Green Bay forsøgte at score i.

Prøv NFL GamePass gratis

Et egern havde forvildet sig ind på banen, og det søde dyr var ikke indstillet på at lade sig fange. I stedet fik den mere end 15 sekunders berømmelse til stor underholdning for kampens kommentator-duo Jim Nantz og Phil Simms.

“Den har forsøgt at vise Packers vejen til endzone. Den har været der (i endzone) mere end Green Bay-holdet,” siger Nantz humoristisk, mens Simms begav sig til at analysere egernets atletiske evner.

Green Bay fik bedre fat i angrebsspillet efter det spøjse vist og satte 16 point på tavlen i de sidste 19 minutter. Det var dog ikke nok til at vende kampen.

Resultatet efterlader Packers med fire nederlag og fire sejre halvvejs i sæsonen. Aaron Rodgers og Co. kan dog glæde sig over, at Minnesota Vikings er gået helt i stå. Colts er med sejren tilbage i kampen om AFC South blot en sejr efter Houston Texans.