
For anden uge i træk kunne Nordic Storm gå fra banen med en sejr i dette års udgave af ELF, da de på udebane besejrede Wroclaw Panthers med 40-21.
Det dansk-svenske hold, Nordic Storm, kunne dårligt have forestillet sig en bedre start på deres ELF eventyr end den, som de sidste to uger har budt på. Efter sidste uges afklapsning af Helvetica Mercenaries i Schweiz, så var det i denne uge Wroclaw Panthers fra Polen, som fik ørerne i maskinen.
Efter en tæt start tog Storm over i anden quarter og scorede tre touchdowns inden pausen. Panthers kæmpede sig tilbage og bragte stillingen til 20-14 i tredje quarter, men Nordic Storms angreb, anført af quarterback Jadrian Clark, fortsatte med at presse på. Clark kastede hele fem touchdowns, og hans samarbejde med wide receiver Brendan Beaulieu var helt umuligt at stoppe — Beaulieu endte med 151 modtagne yards og tre touchdowns.
Jadrian Clark fortsatte dermed sit tårnhøje niveau fra første spilleuge og har nu kastet 10 touchdowns og ingen interceptions i sæsonens to første kampe. Forsvaret fra Storm har ligeledes spillet imponerende, og her er det kun blevet til to touchdowns og to field goals fra modstanderens angreb gennem de to første kampe.
Nordic Storm spiller på søndag klubbens første hjemmekamp, når de møder Berlin Thunder kl. 13 på Gladsaxe stadion.
Oprindelig tekst og billede leveret af Nordic Storm








